Zöldbab leves friss babból

Kezdődik a zöldbab szezon, ezért hoztam nektek egy rém egyszerű tejfölös zöldbab leves receptet. Ízlés szerint kiegészíthettek egy húsos-pörköltes alappal, mehet még bele sárgarépa vagy más gyökérzöldség is, ami esetleg a hűtőben fonnyad egy ideje.

Sok féle módon szokták készíteni, van aki rántást is tesz bele, vagy a zöldbabot előbb megfőzi sós vízben és csak azután jön bele minden további ízesítés. A receptem ennél kevésbé körülményes, tulajdonképpen egy füst alatt hozzáadok mindent (kivéve a tejfölös habarást). A bab így jobban magába szívja az ízesítőket, a hagyma is puhára fő, a paradicsom sem marad nyers.

Hozzávalók:

1 kiló friss zöldbab
1 nagy sárgarépa – opcionális (a képeken látható levesben nincs, de szoktam bele rakni)
1 nagy vöröshagyma
1 nagy paradicsom
2-3 dl tejföl
1-2 evőkanál liszt (a leves mennyiségétől függ) – elhagyható gluténérzékenység esetén, a leves sűrűségén nem fog változtatni lényegesen
1 csokor petrezselyem
kevés zsiradék (napraforgóolaj a legalkalmasabb, de kacsazsírral is működik)
só, bors, pirospaprika
igény esetén ételízesítő
1-2 evőkanál almaecet (helyettesíthető citromlével, sima ecettel, a mennyiség is variálható ízlés és szokás szerint)
1 evőkanál cukor vagy édesítő – nem eritrit, mert a hűs érzet nem illik a leves ízéhez

Zöldbab leves előkészítése

A zöldbabot beáztatom és megmosom, majd megpucolom. Pucoláskor a két végét kézzel lecsípem, vagyis a szárát és a másik végén lévő hegyes kis nyúlványt, majd kb 2-2,5 centis darabokra tördelem. Könnyen törik, nem kell erőlködni vele, a lényeg, hogy több darab is kényelmesen elférjen egy kanálnyi szedéskor. Ha a bab már nem a legfrissebb vagy már későn szedik le előfordul, hogy a szár letörésekor egy szál fut végig a bab hosszanti irányában. Ezt mindig le kell szedni, mert olyan lenne a végeredmény, mintha hajat ennénk…

A hagymát megpucolom, apróra vágom és a zsiradékon üvegesre pirítom.  A paradicsomot meghámozom és apróra vágom – a hámozás elhagyható, de mi nem szeretjük az úszkáló paradicsomhéjat. Van aki forró vízbe meríti a csumájánál bevágott paradicsomot és ezzel a módszerrel hámozza meg. Szerintem a sima zöldséghámozó is megteszi, nem vesz le sokat a húsból, ha ügyesen használjuk.

A hagymára rárakom a paradicsomot, fűszerpaprikát és alaposan összekeverem. Hozzáadom a megtisztított, tördelt zöldbabot, felöntöm annyi vízzel, amennyi levest szeretnék. A babhoz érdemes már a legelején hozzáadni a sót és a borsot, valamint a leveskockát vagy ételízesítőt, ha használ valaki, mert jobban beleivódik. Azonban a cukrot és az ecetet, vagy más savanyító dolgot csak a legvégén ajánlom, mert ha előre beecetezzük egyrészt kifő belőle, másrészt a tejföl összeugrik!

Zöldbab leves főzése

A friss bab viszonylag könnyen megfő, ezért érdemes tíz percenként megkóstolni. A főzési idő valahol 20-40 perc között szokott mozogni. Ha a bab megfőtt elkészítem a habarást, vagyis a lisztet és a tejfölt csomómentesre keverem. Belerakom a felaprított petrezselymet és a forró levesből is hozzámerek egy merőkanállal és jó alaposan összedolgozom. Ez egy eléggé fontos lépés, mivel a hőkiegyenlítésnek köszönhetően nem fog összeugrani a tejföl ahogy a forró levesbe belekerül.

A levest leveszem a tűzről, alaposan elkeverem benne a habarást és még 3-5 percre visszarakom főni. Kb. negyed órát szoktam hagyni hűlni mielőtt az ecetet és a cukrot belerakom. Nem muszáj az egész mennyiséget egyszerre belerakni, apránként lehet kóstolgatni, a receptben leírtál kevesebbet vagy éppen többet is rakhattok bele.

Így turbózd

Tovább lehet cifrázni, ha a paradicsomból és hagymából duplázzátok a mennyiséget.  Sertéscombbal pörkölt készül, majd erre megy rá a tisztított bab, amikor a hús már szinte teljesen megpuhult. Ennél egy lépéssel tovább menve kockára vágott krumplit is lehet bele rakni, ez ugye a palóc leves, de ott érdemes kis őrölt köménymagot és esetleg babér levelet is adni a főzési szakaszban. Természetesen megmaradt pörkölt is jó erre a célra, ugyanolyan jól fog működni, mint a frissen főtt.

Ha van a hűtő fiókjában kornyadt sárgarépa, zellergumó, fehérrépa azok is mehetnek bele, de utóbbiakból csak keveset, mert elvihetik a leves ízért, mivel eléggé aromásak. Ezeket a hagymával együtt meg kell kissé fonnyasztani még mielőtt belekerül a bab, mert gyorsabban fő mint ezek a zöldségek.

Nézz körül a blogon, számos húsmentes és olcsó receptet találsz. Többek között desszerteket, diétás és alakbarát finomságokat, reggeli ötleteket.

Előző
Gombapaprikás juhtúrós puliszkával
Zöldbab leves friss babból